Охорона праці

 

Заходи безпеки при ковальських роботах


Ковальські роботи відносяться до робіт підвищеної небезпеки , тому велика увага повинна приділятися якості ручного і знімного інструменту , одязі і індивідуальних засобів захисту .

Одяг коваля складається з куртки , зшите із бавовняної тканини , брюк , черевик , рукавиць , фартуха , головного убору , окулярів і захисного щлем . При цьому куртка повинна мати довгі рукава з застібаються манжетами , а нижня частина брюк повинна перекривати поясний частина брюк. Довжина брюк повинна бути такою , щоб закривати верхню частину черевик. Черевики повинні бути на товстій , краще шкіряній підошві . Рукавиці рекомендується шити з товстого брезенту , а краще - зі шкіри , замшею назовні.

Фартух також шиється з товстого брезенту або шкіри. Фартух повинен закривати груди і завдовжки повинен бути нижче колін. Можна зробити на фартусі одну кишеню на грудях або з правого боку біля пояса . ( А.Г. Навроцький у своїй книзі " Художня ковка" рекомендує шити рукавиці та фартух також з азбестової тканини , проте відомо , що азбест викликає онкологічні захворювання. )

Працювати в кузні треба обов'язково в головному уборі - стара фетровий капелюх , бере , кашкет , бандана - все підійде. Головний убір охороняє голову від перегріву , зберігає чистоту волосся , не дає їм розпадатися.

Перед початком роботи слід перевірити справність молота і ручника , а також ковадла , горна , повітропроводів і вжити заходів до усунення помічених недоліків . Ковадло повинна бути надійно прикріплена до стільця і стояти стійкість , а її обличчя - горизонтально розташоване. При нормальній установці ковадла її робоча поверхня повинна знаходитися над рівнем підлоги на висоті 650 - 800 мм , щоб коваль , стоячи на підлозі , міг стосуватися пальцями , стиснутими в кулак , поверхні ковадла. Відстань між ковадлом і гірському повинно бути не менше 1,5 м , між поруч розташованими ковадлами - не менше 4 , від ковадла до проходу - не менше 2 м. При перевірці ковадла " на удар " звук повинен бути чистим , дзвінким , без деренчання , що свідчить про відсутність тріщин.

До початку роботи з боку проходів і в інших місцях необхідно встановити щити для запобігання оточуючих від можливого ураження відлітаючої окалиною або частками металу , а також екрани для захисту від шкідливого теплового впливу нагрівальних пристроїв.

Перед початком роботи слід перевірити інструмент. Перевірити працездатність ковальського обладнання . Дозволяється працювати тільки справним інструментом і обов'язково використовувати його за прямим призначенням. Інструменти необхідно розташовувати на робочому місці з максимальною зручністю для використання, не допускаючи в зоні роботи зайвих предметів .

Пол на робочому місці повинен бути рівним і сухим ( не слизькою ) ; слід своєчасно проводити його прибирання і не захаращувати заготовками , відходами та іншими предметами. У бачку для охолодження інструменту повинна бути чиста вода. У кузні повинна бути ємність з сухим піском для засипання слизьких місць.

Перед роботою необхідно очистити від окалини , масла , води або інших можливих забруднень робочу поверхню ковадла , протерти дрантям мокрий або замаслений інструмент.

Під час роботи рекомендується користуватися захисною маскою або окулярами з небиткими стеклами для оберігання очей від поразки отлетающими частинками , а при обробці поковок , нагрітих до сказу , - окулярами зі світлофільтром . Не можна дивитися незахищеними очима на яскраве світло (полум'я ) , який може привести до ослаблення і втрати зору.

На робочому місці неприпустимо присутність осіб , безпосередньо не беруть участь в роботі. При виконанні роботи треба бути уважним , не відволікатися на сторонні справи , не розмовляти.

При куванні заготовок необхідно дотримуватися температурний інтервал ковки. Кування перегрітого або охолодженого нижче норми металу забороняється, оскільки це може бути причиною нещасного випадку.

Сильно нагрівся під час роботи інструмент слід охолоджувати в бачку з чистою водою і потім просушувати . Видаляти окалину і обрубки з ковадла рекомендується спеціальними щітками або короткою залізною мітлою .

Перед куванням слід видалити з заготовки окалину металевою щіткою , скребком або легкими ударами молотка. Поковку треба брати кліщами так , щоб губки кліщів щільно прилягали до неї , а рукоятки кліщів не замикаються і не пружинили . Для надійного кріплення поковок в кліщах на їх ручки рекомендується надягати затискні кільця або скоби. Заготівлю треба укладати на ковадло так , щоб вона щільно прилягала до неї ( перевіряти це легким ударом по заготівлі молотком ) . Для підйому і переміщення по ковадлу важких заготовок слід користуватися самозажімающіміся ( болваночнимі ) кліщами.

Ручки інструменту при ударах треба тримати тільки збоку від себе , а не перед собою. Не можна тримати пальці між ручок кліщів зважаючи на небезпеку їх здавлювання. Необхідно стежити за тим , щоб молотобоєць стояв до коваля впівоберта , а не навпаки .

Повинні бути виключені удари по кліщах , ручкам інструменту , холості удари кувалдою по ковадлу . Закінчення кування виробляти по команді " стій" , а не виносом поковки з ковадла. Класти який або інструмент на поковку або змінювати її положення дозволяється тільки після попередження молотобійцю .

При рубці металу зубило встановлюється строго вертикально. Рубку виробляють лише по краю ( ребру) ковадла , перший і останній удар роблячи слабким , перед останнім ударом поковку перевертають підрубаний стороною вниз. Відрубують кінець поковки слід направляти від себе і в бік , переконавшись у тому , що це не загрожує кому-небудь. Удари кувалдою слід наносити прямо , всім бойком .

По закінченні роботи відключають повітродувне пристрій та інше обладнання.

Заходи безпеки при обслуговуванні електрозварювального агрегату і при роботі на ньому.

Основні причини, що призводять до нещасних випадків при електрозварювання , такі: а) удари і порізи при підготовці виробу до зварювання ; б) ураження електричним струмом при дотику до струмоведучих частин електричного кола , що під робочим напругою; в ) опіки від розбризкування розплавленого металу і шлаку ; г ) пожежі від розплавленого металу і шлаку ; д) отруєння шкідливими газами, що виділяються під час електрозварювання ; е) вибухи при зварюванні поблизу легкозаймистих і вибухонебезпечних речовин і при зварюванні посудин, що знаходяться під тиском , або тари з під пального речовини ; ж) поразка променями вольтової дуги відкритих ділянок шкіри.

Для запобігання виникнення зазначених причин необхідно дотримуватися такі основні правила техніки безпеки :

Працювати тільки в сухому взутті і на гумовому килимку . Сидіти при роботі потрібно на дерев'яній сухий табуретці.

Працювати тільки при справній вентиляції , витяжна вентиляція повинна бути примусовою.

Проводи від зварювальної машини до щитка і від щитка до робочих місць повинні бути добре ізольовані і захищені від дії температури і механічних пошкоджень.

Рукоятка електродотримача повинна бути добре ізольована. Козирок електродотримача повинен бути справним .

Корпус зварювальної машини і кожух трансформатора повинні бути заземлені. У разі відчуття удару струму від дотику до частин зварювальної машини та апарату , які не є токоведущими , потрібно негайно припинити роботу , вимкнути з мережі апарат і повідомити електромонтерові про несправність апарату .

Не можна торкатися голими руками до струмоведучих частин зварювальної установки , так як вона приєднана до електричної мережі , напруга якої небезпечно для життя.

Особливо обережним слід бути при роботі в сирих приміщеннях , так як в цих умовах напруга струму навіть у 24 вольта небезпечно для життя. Не меншу небезпеку становить напруга 40 вольт при роботі в сухому приміщенні.

При перервах у роботі або по закінченні роботи потрібно обов'язково вимкнути струм. Якщо зварювання ведеться на постійному струмі , то необхідно вимкнути постійний , а потім змінний струм, що живить двигун зварювальної машини.

Дотик обома руками одночасно до прямого і зворотного проводам смертельно.

При ураженні електричним струмом необхідна негайна перша допомога. Найменше зволікання в наданні допомоги може призвести до смертельного результату.Создан 02 дек 2013